пятница, 21 марта 2014 г.

Ноябрь hарада  үнгэрһэн  «Амар мэндэ-э!»  гэжэ  эхин шатын һурагшадта бэшэгдэһэн шэнэ номой туршалгын түрүүшын хуралдаанһаа фото-зурагууд.




  «Амар мэндэ-э!»  гэжэ  эхин шатын һурагшадта бэшэгдэһэн шэнэ номой авторнууд: Гарма-Ханда Цыбикжаповна Гунжитова, зүүн зүгэй дээдэ һургуулиин захиралай орлогшо, Баярма Дугарсыреновна Шожоева, зүүн зүгэй дээдэ һургуулиин багша.



 Түрүүшын туршалганууд. Яагаад  буряад хэлэ үзэлгэ һонин болгохоб даа? Үхибүүдээ һонирхол  татахаб даа? (Республикын аймагуудһаа ерэһэн багшанар  бүлэг болон таража асуудалнуудта харюу бэдэрнэ.)





Энэ хуралдаан шэнэ номой туршалгада эхи табиба. Багшанар республикын 5 аймагуудаар, мүн Улаан-Үдэ хотын һургуулинуудаар туршалга хэхэ. Хоёрдохи хуралдаан февраль һара соо үнгэрхөөр хараалаатай.

четверг, 20 марта 2014 г.

Эдеэн гэжэ темээр хэшээлэй түсэб.

Хэшээлэй темэ
Эдеэн
Цели урока:

Практическая цель урока: Моделировать речевые ситуации с использованием конструкций:  Би бууза эдихэ дуратайб / дурагүйб. Бууза барихада талхан, мяхан хэрэгтэй / хэрэггүй. Намда дабһан, һонгино бии / үгы. Бууза бии гү?
Отработать диалог этикетного характера – заказ завтрака (обеда) в школьной столовой.
Развивать навыки интонирования по моделям и выражениям.
Образовательная цель урока: развитие социокультурной компетенции: введение лексических единиц по теме «Эдеэн», фоновых знаний по теме, совершенствование умений и навыков устной речи, составление и разыгрывание диалогов с опорой на алгоритм.
Воспитательная цель: формирование толерантного отношения к культуре народов.
Развивающая цель: продолжить работу по развитию  умений устанавливать формы сотрудничества с одноклассниками, учителем, с учебными материалами; развивать умение отстаивать свою точку зрения, механизм языковой догадки.
ҮПланируемые личностные результаты

Планируемые метапредметные результаты





Планируемые предметные результаты


формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению, мировоззрению, культуре


формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками и взрослыми.
умение адекватно и осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации, умение планировать свое речевое поведение
осуществление регулятивных действий по самооценке, самоконтролю, взаимоконтролю

в говорении:
начинать, вести, поддерживать и заканчивать диалоги при заказе еды, соблюдая нормы речевого этикета, при необходимости переспрашивать и уточнять;
расспрашивать собеседника и отвечать на вопросы в пределах изученных грамматических конструкций;
в аудировании:
воспринимать на слух и понимать речь учителя, одноклассников
в чтении:
читать диалоги этикетного характера с полным и точным пониманием основного содержания, уметь оценивать полученную информацию, выражать свое мнение
в письме:
формирование орфографических навыков на основе изученных и новых слов (при выполнении письменных заданий на интерактивной доске)
Организационный момент
Сайн байна.
Урда хэшээлнүүдтээ юун тухай хөөрэлдөө һэнбибди?
Какие грамматические конструкции мы применяли, чтобы сказать:
Мне нравится, мне не нравится, у меня есть, у меня нет?
Фонетическая зарядка
- Таабари шагнагты, таагты.
Тарган басаган
Талхан самсатай,
Буряад үхибүүд
Бултадаа дуратай.
- Энэ юун бэ? (Бууза)
- Дахин шагнагты, дикторэй хойноhоо дабтагты.
- Бууза тухай юу мэдэхэбта?
Бууза эгээл түрүүн Хитад орондо бии болоо гэжэ таанад мэдэхэ гүт?  Хитад тогоошод бууза соо мяханhаа гадуур элдэб ногоо (приправа) ба овощнуудые нэмэдэг.
Монголшуудай эгээ гоё бууза 33 хуняадаhатай байха ёhотой юм.
 - Хэн бууза эдихэ дуратайб?
(Би бууза эдихэ дуратайб. Би баhа бууза эдихэ дуратайб.)
Бууза барихада юун хэрэгтэйб? (Учащиеся перечисляют наименования продуктов).
- Yшѳѳ юун хэрэгтэйб?
- Хэн бууза мушхажа шадахаб?
Речевая зарядка
Детям предлагается вспомнить  изученные слова по теме «Эдеэн».


Эдеэнэй нэрэнүүдые hанаха, зүбѳѳр үгүүлэн нэрлэхэ.
Хэлэгдэйгүй үгэнүүдтэ  (ЭТО КАКИЕ СЛОВА?) анхаралаа хандуулха.
Наадан. Танай урда эдеэнэй зүйлнүүдтэй зурагууд байна.
Мэдэхэ эдеэнэй зураг абаад нэрлэхэ.
Шамда юун байнаб, нэрлэ, хажуудахи нүхэртэш юун байнаб, хэлэ.
Жэшээнь:
1 hурагша.  Намда хилээмэн байна (харуулна).
2 hурагша.  Шамда хилээмэн байна (харуулна). Намда загаhан бии (харуулна).
3 hурагша.  Шамда хилээмэн байна (харуулна), шамда загаhан байна(харуулна), намда hүн бии.
Активизация в речи изученного материала
Детям предлагаются картинки, их задача использовать названия в речи.
Хэн юу эдихэ дуратайб, хэлэжэ үгэгты.
Таблицаар хүдэлэе.   (Түрүүшын мүртэ үхибүүдэй нэрэ, 2-дохи мүрэй дээрэнь  эдихэ  дуратай юумэн, доронь –  эдихэ дурагүй юумэн үгтэнхэй).
Жэшээнь:

Арюна
бууза
да
дуратай
бууза
эдихэ
дуратай
бууза
да
дурагүй
хартаабха
эдихэ
дурагүй
Таблица хараад, Арюна юу эдихэ дуратайб, юундэ дурагүйб гэжэ хэлэгты. По таблице скажите, что любит есть, чего не любит кушать Арюна.
Ши юу эдихэ дуратайбши? Юундэ дурагүйбши?
Используя конструкции, скажите, что вы любите, чего вы не любите кушать.
Хэнэй эдихэ дуратай юумэн адлиб?
Вспомните, кто что любит, а кто чего не любит кушать. Используя слово баһа сравните ваши предпочтения в еде.
Би хартаабха эдихэ дуратайб, Саяна баһа хартаабха эдихэ дуратай.
Би хартаабха эдихэ дурагүйб, Саяна баһа хартаабха эдихэ дурагүй.
Работа в парах
Спросите в парах друг у друга, кто что любит, кто чего не любит кушать? Оцените друг друга по критерию: верно использовал конструкцию. Бэе бэеhээ ямар эдеэндэ дуратайб ба дурагүйб hонирхохо.
Ши юу эдихэ дуратайбши? Ши юундэ дуратайбши?
Ши юу эдихэ дурагүйбши? Ши юундэ дурагүйбши?
Зүб мэдүүлэлээр һанамжаяа дамжуулаа гэһэн эрилтээр бэе бэеэ сэгнэгты.
Фронтальная работа
В конструкциях Арюна буузада дуратай, Арюна буузада дурагүй нам встретилась форма слова с окончанием -да.
Давайте подумаем, в каких случаях к слову присоединяются окончания -да, -до, -дэ и с чем это связано? Ямар ушарнуудта  -да, -до, -дэ залгалтанууд  табигданаб? Дүрим гаргажа туршагты.
Аудирование
Книга, стр.83. Упр. 7.
Шагнагты, хѳѳрэлдѳѳн хаана болоноб?
Хэды хүн хѳѳрэлдэнэб?
Юун тухай хѳѳрэлдэнэб?
Работа в парах
Диалог ролёор уншалга.
Асуудалда харюусалга.
Магазинhаа юу абааб?
Хэды мүнгэ түлѳѳб?
Энэ диалог хоорондоо хэлэгты. (Разыграть в парах).




Диалог яагаад  сэгнэхэбибди, хѳѳрэлдэе.
(Критерии оценивания диалога):
- зүб интонацитайгаар хэлэбэ;
- зүбөөр диалог баримталба.
Физкультминутка
Наадан. Эдижэ болохо юумэн, эдижэ болохогүй юумэн.
Съедобное, несъедобное.
Групповая работа
Стол дээрэ  үгтэhэн эдихэ юумэнүүдэй зураг хэрэглээд, hурагшын меню табиха.
Һурагшын меню ямар байхаб? (Һурагшад һанамжануудаа хэлэнэ).
Һурагшын меню заабол элдэб янзын эдихэ юумэнhээ бүридэхэ ёhотой.
Каша, хилээмэн, мяхан, загаhан, үндэгэн, hүн, тараг, овощ болон фруктнууд орохо ёһотой.
Энэ ажал бүлэг боложо хубааран хэе гэжэ дурадханаб.  Гурбан бүлэгтэ хубаарая.
Нэгэдэхи бүлэг – Yглѳѳнэй хоолой меню табиха.
Хоёрдохи бүлэг – Yдын хоолой меню табиха.
Гурбадахи бүлэг – Yдэшын хоолой меню табиха.
Һүүлээрнь бүлэг бүхэн ажалаа харуулха болоно.
Бүлэг соогоо мэргэжэлнүүдые хубаахат: тогоошон, кассир, официант, туhалагша.
Бүлэгэй ажал яажа сэгнэгдэхэб?
(Критерии оценивания групповой работы):
- Меню үдэрэй сагай хоолой янзатай тааруу гү?
- Мэргэжэлтэн бүхэнэй ажал харуулаатай гү?
Хамгаалалга.
Үхибүүдтэ ямар зүбшөөл үгэхөөр бэ?
1.                  Эдеэ хоолой журам  баримталагты.
2.                  Элдэб эдеэнэй зүйлhѳѳ бүридэһэн хоол эдигты.
3.                  Эдеэлхэдээ hайнаар жажалжа эдигты.
4.                  Yлүүсэ бү эдеэлэгты.
Отработка в речи диалога этикетного характера: заказ еды
Бүлэг бүхэнhѳѳ нэгэ hурагша, нүгѳѳ бүлэгтэ эдихэ юумэ захижа абана.
 (Уметь делать заказ)
Наадан: «Букваежка»
ЕСЛИ УСПЕЕТЕ
- контроль усвоения ЛЕ по теме.
Каждому обучающемуся предлагаются карточки с ЛЕ по теме «Еда»,  в которых пропущены буквы. Задание: вписать или дописать слово и дать перевод.
Например, хил..мэн – хилээмэн, хлеб
.ндэг.н – __________
 М.хан  –__________
Харт..б.а –__________
Зага.ан  –___________
.үн  –____________
hонг.но – __________
шүл.н  – __________
үг.рс. – _________
морх..б  –_______________
яблок.  –______________
Рефлексия
Һанамжа үргэлжэлүүлээд, хэшээлэй дүн гаргая. (Подведем итог урока, дополняя данные фразы).
Би ____________тухай мэдэхэ болооб.
Намда ______________hонин  байгаа.
Намда ________________хүндэ  байба.
Би …. даабаринуудые  дүүргээб.
Би ….. хэжэ шадаха болооб.
Би … hурааб.
Би … хэжэ туршахаб.
Юундэ нүхэдѳѳ магтаха болонобши, хэлэ.
Бүлэгэй алиниинь, юундэ магтажа болохоб?
Өөрыгөө юундэ магтахабши?
Домашнее задание
Ажалай дэбтэр соо хүдэлхэ. 



Авторынь, Бутид Цырендоржиевна
№29-дэхи гимназиин багша.